Defamation (hanobenie/ohováranie)

06.04.2018

Yoav Shamir natočil investigatívnym spôsobom dokument o zneužívaní antisemitizmu a holokaustovej propagany v Izraeli. Vo filme je napríklad zahrnutá mesačná príprava školskej exkurzie na výlet do tábora Auschwitz, kde je žiakom vtĺkané do hláv to, ako ich celý svet nenávidí a sú upozorňovaní, aby sa v Poľsku s nikým nebavili, keďže väčšina ľudí tam sú neonacisti. V dokumente sú rozhovory napríklad s rabínmi, predstaviteľmi židovskej lobby, Izraelskou mládežou, americkými či ruskými židmi atď.
Režisér takisto vo filme navštívil okrem samotného Izraelu a Poľska napríklad aj Ukrajinu, Rusko či USA.
Film takisto zachytáva nalievanie veľkých peňazí do spoločnosti Anti-Defamation League (Liga proti hanobeniu) a následne ich tendenčné pôsobenie vo svete, najmä v USA. Ďalej sa vďaka filmu môžete dozvedieť o tom, že ak niekto (aj keď je to žid) odmieta používať antisemitizmus a holokaust ako štít na zakrytie svojich chýb, zločinov či neúspechov - je automaticky židovskou lobby onálepkovaný ako blázon (napr. označením sám seba nenávidiaci žid) a mnohokrát je zo štátu Izrael vyhostený.
Film jednoznačne odporúčam každému, koho zaujíma problematika či už aktuálneho medzinárodného politického diania, prakticky celosvetových dejín 20. storočia alebo samotný štát Izrael, Židovstvo a podobne.

Dokument je (zatiaľ) dostupný aj na Youtube (SK titulky):