Milan Uhrík: Žiaľ, na Slovensku chce byť asi každý len generál.

20.03.2018

Vedeniu ĽSNS (konkrétne Milanovi Uhríkovi) som zaslal otázky ohľadom ich výzvy na spájane národnej scény na Slovensku. Tu je jeho odpoveď: 

Čo sa týka tej výzvy, tak zatiaľ som nepostrehol, že by sa niekto z tých, komu bola adresovaná, rozhodol definitívne k nám pridať. Žiaľ, na Slovensku chce byť asi každý len generál.

Mrzí ma to o to viac, že takéto zmýšľanie je skôr charakteristické pre liberálne orientované strany. Práve liberalizmus totiž často až nekriticky stavia práva a ego jednotlivca nad záujmy celého spoločenstva. Súčasťou liberalizmu je aj často neodôvodnená kritika voči akýmkoľvek formálnym či prirodzeným autoritám a tradíciám. Tak to potom vyzerá aj v praxi. Liberálne orientované strany sa oveľa častejšie rozpadajú a trieštia.

Členovia pribúdajú

ĽS Naše Slovensko je veľká a stabilná parlamentná strana. Členská základňa nám neustále rastie a sú kraje, v ktorých máme už takmer 400 kvalitných členov. Sme jednou z posledných 3 parlamentných strán (vrátane SMERu a SNS), ktoré dokážu garantovať stabilitu a ktorej sa nerozpadol parlamentný poslanecký klub (ostatné parlamentné strany, napr. #SIEŤ už buď neexistujú alebo sa ich kluby rozpadli - SME RODINA, SaS, OĽaNO, MOST-HÍD).

Samozrejme, pridávajú sa k nám aj kvalitnejší členovia (napr. rôzni vyšší funkcionári z Matice slovenskej, starostovia niektorých obcí, lekári, ekonómovia, atď.). Ale úprimne - nemyslím si, že je to konkrétna reakcia na to moje video, aj keď to nejaký podvedomý impulz mohlo spustiť. Zrejme sa skôr jedná o prirodzený záujem byť súčasťou väčšieho konštruktívneho celku a snahu priložiť ruku k dielu.

Nezhody vraj nie sú

Snáď neprezradím nijaké tajomstvo, ale ĽS Naše Slovensko prechádza v tomto období výraznou reštrukturalizáciou a profesionalizáciou. Konsolidujeme krajské štruktúry, vytvárame nové tímy a usilovne pracujeme na programe, ako stranu očistiť od zlej reputácie, ktorá sa na nás počas ťažkých mediálnych antikampaní nalepila. Prvé zmeny budú medializované zrejme už čoskoro.

Môžem povedať, že vo vedení ĽS Naše Slovensko nemáme žiadne osobné nezhody. Každý si je vedomý dôležitosti svojej práce a všetkých nás spája odhodlanie čeliť veľkým výzvam, ktoré Slovensko čakajú. Kto chce, nech sa k nám pridá. Radi privítame každého, kto to s prácou pre národ myslí čestne a úprimne a nejde mu len o egoistické napĺňanie osobných ambícií.