Prečo končím s písaním na blog portálu Hlavné správy

27.10.2019

Ako je mnohým mojim čitateľom známe, na blog portálu Hlavné správy som začal písať potom, čo mi bol bez upozornenia vymazaný profil na blogovisku mainstreamového média SME. 24. januára 2017 som teda publikoval môj prvý článok na webe HS.

Dnešným dňom som sa rozhodol moje aktívne prispievanie blogmi na tejto stránke ak nie definitívne ukončiť, tak aspoň na dlhý čas prerušiť. Táto myšlienka vo mne vôbec neskrsla zo dňa na deň, ale má dlhodobejší základ, sprevádzaný premýšľaním a vyhodnocovaním.

Dôvodov a impulzov je viacero. Už v minulosti som niektoré z nich prezentoval v jednom z mojich blogov - väčšinou sa jedná o formálne a technické záležitosti (čo však môže veľmi úzko súvisieť aj s tým, že veľká časť čitateľov finančne neprispieva na chod portálu). Čo sa obsahovej stránky týka, nepáči sa mi (hoci je to už v menšej miere, ako v minulosti) vnášanie vlastných komentárov a názorov do naoko spravodajských článkov - dlhodobo jedna z príznačných čŕt pre Hlavné správy. Dlhodobejšie vyrušujú, v mnohých prípadoch, až bulvárne nadpisy článkov.

Prvýkrát som o odchode na iný portál (vtedy som ešte nemal vlastný web) serióznejšie premýšľal po infiltrácii blogera Jakuba Godu do redakcie Hlavných správ, čo bolo dôsledkom naivného a ľahkovážneho prístupu šéfredaktora Róberta Sopka.

Bol som už svedkom publikovania neoverenej informácie, či neuverejnenia celého kontextu, ktorý dal správe úplne iný význam. Pred prezidentskými voľbami sme boli (aj v prípade iných médií, ktoré sa označujú za alternatívne) svedkami jasnej tendenčnosti pri pretláčaní prezidentského kandidáta Štefana Harabina, ako jediného národného. Rovnako to vnímam v prípade geopolitickej orientácie portálu, ktorá smeruje takmer výhradne na Rusko. V prípade Ameriky a štandardných či liberálnych politikov to robí aj mainstream, ale opačná strana tej istej mince rozhodne nie je alternatívou, ak niekto tvrdí, že chce tvoriť nezávislú a serióznu žurnalistiku.

Takisto som sa dopočul od viacerých ľudí, hoci to neviem podložiť dôkazmi a ja som sa s podobnou cenzúrou na Hlavných správach nestretol, že im nebolo umožnené vytvorenie profilu na blogu. Vyložte si to ako chcete, verte alebo neverte...

Nálepky a výhrady mainstreamu (mediálneho, názorového či politického) voči webu Hlavné správy ú častokrát prehnané. V redakčných komentároch prinášajú iný pohľad na udalosti, ktorý v hlavnom prúde priestor nedostane, čo núti človeka sa zamyslieť aj nad inou interpretáciou udalostí - čím nechcem povedať, že so všetkými redakčnými názormi či komentármi Hlavných správ súhlasím, alebo, že sa vždy ukáže ich opodstatnenosť či pravdivosť. Častokrát sú však vhodným doplnením do mozaiky, z ktorej si môže kriticky mysliaci jedinec vytvoriť názor na rôzne javy vo svete okolo neho. 

Nie vždy je však fráza "propaganda Denníka N" vhodná, dostačujúca a opodstatnená . Nepáčila sa mi odpoveď šéfredaktora Hlavných správ Róberta Sopka na otázky portálu Postoj.sk ohľadom možného financovania portálu Mariánom Kočnerom.

Ako sa chystám pokračovať ďalej? Budem sa snažiť rozhýbať tento môj web. Som si vedomý značne menšieho dosahu, ale chcem vytvoriť nejaký priestor, v ktorom budem mať kontrolu nad obsahom a budem si ho aj po formálnej stránke vedieť spravovať a riadiť sám. Takisto som (ešte stále) aktívny na Facebooku, rozmýšľam taktiež nad častejším publikovaním videí na YouTube. Okrem toho mám účty na Instagrame a sociálnej sieti VKontakte. Ak mi to čas dovolí, snažím sa svojimi článkami prispievať do časopisu Reconquista SK.

Hlavným správam ďakujem za necenzurovaný priestor, ktorý mi poskytli. Určite ich nadobro neodpisujem, stále ostávam čitateľom a určite budem z tohto portálu zdieľať  články, ktoré vyhodnotím ako kvalitné a zaujímavé, na svoje profily aj naďalej. Prajem veľa úspechov, napredovanie a eliminovanie nedostatkov!