Reakcie na zmenu loga ĽSNS

04.04.2018

Od predstavenia nového loga Ľudovej Strany Naše Slovensko už uplynulo niekoľko dní. Reakcie na zmenu straníckeho znaku sa líšili už od samého predstavenia tohto rozhodnutia. Niektorí ľudia sa nazdávajú, že je to banalita a neznamená to nič, okrem snahy oslobodiť sa od negatívnych nálepiek. Iní sú zas názoru, že je to príznak odklonenia sa od tradícií, hodnôt a niekdajších základov strany. Rudolf Steigauf sa, okrem iného, vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook vyjadril, že kotlebovci zradili seba, len preto, aby sa zapáčili iným. 

Rozposlal som naprieč zvyškom národnej scény otázku v tomto znení: "Ako hodnotíte zmenu loga strany ĽSNS? Je to podľa vás správny krok? Alebo to vnímate skôr negatívne? Ak áno tak prečo?" 

Jozef Repka (občiansky aktivista):

Bol som veľmi prekvapený krokom ĽSNS, zmeniť svoje logo. Túto zmenu považujem za dištancovanie sa od slovenského štátu a osobností ako Dr.Jozef Tiso alebo Andrej Hlinka. Považujem to za odtrhnutie sa z národného hnutia a pridanie sa k neštandardným kresťanským politickým stranám. Pre mňa je to sklamanie a ukázanie pravej tváre tejto strany. 

Lukáš Kopáč (organizátor protestov proti islamizácii): 

Rozhodnutie nepovažujem za správne. Pamätám si časy, keď neoliberálna banda, okolo Sulíka a spol. bojovala za odstránenie dvojkríža zo štítu Svätoplukovej sochy. Vtedy bola celá národná scéna právom rozhorčená a nikto nechápal, ako to môže niekoho vôbec napadnúť, trvať na odstránení dvojkríža, ktorý je spätý s našimi dejinami. To, že dvojramenný kríž Bratislavská kaviareň a cela protislovenská lúza označuje za fašistický, je obrazom ich zakrpateného duševného myslenia a my, ako vlastenci, by sme sa nemali nechať vháňať do mantinelov ich myšlienkového klziska a za každú cenu sa im podriaďovať iba preto, aby z nás neboli fašisti. Ani dvojkríž, ani naše myšlienky nie sú fašistické, ani iné "ické" a ja nevidím dôvod sa jedného alebo druhého vzdávať iba preto, aby som bol pre verejnosť prijateľnejším. Z môjho pohľadu to nebolo najšťastnejšie rozhodnutie a myslieť si, že zmenou loga sa strana (hociktorá), ktorá má alebo bude mať nálepku extrémistická, stane pre sionistické média a prisluhujúce presstitútky systému prijateľnejšia, je veľký omyl. Neoliberálom a internacionalistom v prvom rade vadí myšlienka nacionalizmu a až v druhom rade symboly a znaky. 

Jakub Škrabák (Slovenská pospolitosť): 

Myslím, že ak politická strana zmení logo, nie je na tom nič zlé. Mnohé strany sa menia vnútorne, prechádzajú zmenou imidžu a podobne. Dôležitý je ale dôvod zmeny. ĽSNS však zmenila logo nie kvôli zmene vo vnútri strany, ale aby sa zapáčili. Spravili to kvôli pár krikľúňom, ktorí ich nálepkujú rôznymi invektívami. Nálepkovať ich budú i po zmene loga. Smutné však je, že týmto krikľúňom dali za pravdu. Dali za pravdu tým, ktorí stále dokola tvrdia, že rovnoramenný dvojkríž je fašistický a nacistický symbol. Uhríkove vyjadrenie: "Na celoštátnom sneme v Ružomberku sme okrem jasného odmietnutia spájania našej strany s fašizmom a rôznymi inými extrémizmami predstavili aj nové logo strany." vlastne znamenalo, že odstránili rovnoramenný dvojkríž, pretože je fašistický. Ak by si totiž mysleli niečo iné, nikdy by sa loga strany nevzdali iba kvôli slovným útokom nepriateľov a zradcov. Zároveň však považujem za pozitívne to, že si možno túto populistickú stranu prestanú mýliť so Slovenskou pospolitosťou (ktorej logo okopírovali), pretože my sa nehanbíme za slovenský odkaz, odkaz slovenských velikánov a za korene našej ideológie. 

Róbert Švec (Slovenské Hnutie Obrody): 

Zaujímavá iniciatíva, ale minulosť sa nedá kúpiť. Každého, skôr či neskôr dobehne, aj ĽSNS. 

Marián Magát (Hnutie NAPRED): 

Je to ich interná vec, ale viem, že členovia strany, aspoň tí, ktorí sa neradí plazia pred týmto režimom, zmenu neuvítali. Zaráža ma však, ak mám povedať svoj skromný názor, že sa chcú dištancovať od "fašizmu". Fašizmus sa chápe, ak vychádzame z toho pôvodného významu, ako zjednotené národne hnutia. To, že z pojmu fašizmus robí tento demokratický režim zločinecký režim, a sám pritom podkopáva a neakceptuje ľudské práva, je len zástierka ktorou maskuje svoje vlastné zločiny.V ĽSNS sa stávajú štandardnými. Asi zabudli, že sa k moci dostali len preto, že boli radikálni a iní. Ale asi to bola len maska, ktorá pod tlakom musela jedného dňa padnúť. Na Bratislavskom hrade v minulosti bránili ten istý symbol na štíte Svätopluka, dnes neboli ani takí silní aby ho ubránili na svojej vlajke.

Mário Šušek (SPD): 

Každá politická strana má právo zmeniť logo a my to v SPD rešpektujeme. Preto si myslíme, že či to je negatívne alebo pozitívne by mali zhodnotiť predovšetkým členovia, sympatizanti a voliči ĽSNS a nikto iný. Politická strana sa nemá hodnotiť podľa toho či má alebo nemá pekné logo, ale či má ochotu pracovať pre slovenský národ a to je podstatné.Samozrejme, vysvedčenie jej potom dajú jej samotní voliči. 

Milan Uhrík z ĽSNS sa vo vyhlásení na Facebooku vyjadril pred pár dňami aj takto:

Aby sme jasne dokázali, že rezolútne odmietame akékoľvek spájanie s nacizmom, fašizmom či akýmkoľvek extrémizmom, rozhodli sme sa náš znak pozmeniť. Namiesto historického rovnoramenného dvojkríža začíname aj my používať dvojkríž zo štátneho znaku súčasnej Slovenskej republiky. Táto úprava znaku však v žiadnom prípade neznamená, že ĽS Naše Slovensko ustupuje mediálnemu tlaku. Naďalej si vážime 1. Slovenskú republiku kvôli tomu, že to bol prvý samostatný štátny útvar Slovákov. Rovnako si vážime aj množstvo pozitívnych vecí , ktoré naši predkovia v náročnom vojnovom období dosiahli. Zároveň si však nezatvárame oči pred negatívami, ktoré existenciu 1. Slovenskej republiky sprevádzali. Za najväčšiu chybu považujeme podieľanie sa na útoku na Sovietsky zväz.Zmena nášho znaku je gestom pre všetkých slušných a poctivých ľudí, ktorým chceme ukázať, že Ľudovej strany Naše Slovensko sa naozaj nemusia báť. Obávať sa musia len tí, ktorí už desaťročia ničia a rozkrádajú našu vlasť.