S Róbertom Švecom - Slovenské Hnutie Obrody a jeho budúcnosť

22.01.2018

Slovenské Hnutie Obrody je činné od roku 2004. Za toto obdobie majú za sebou rôzne pochody, protesty, vystúpenia v diskusiách či dobročinné akcie. V súčasnosti zbierajú podpisy, aby mohli kandidovať v najbližších parlamentných voľbách. Predseda Róbert Švec (o ktorom som už jeden článok písal) tvrdí, že SHO nie je ako ĽSNS. Ako sa im darí plniť plány? S kým je hnutie ochotné spolupracovať? Postavia svojich kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb? Aj o tom je náš rozhovor.

Máme za sebou rok 2017 a takmer prvý mesiac roku 2018. Splnilo SHO všetky svoje plány, respektíve, darí sa ich plniť? Ako to ide so zbieraním podpisov?

Aktivity a práca Slovenského Hnutia Obrody sú nastavené na dosahovanie dlhodobých a konkrétnych výsledkov. Dôkazom toho sú aj naše projekty. Vďaka projektu Staráme sa už 7 rokov pomáhame sociálne slabým rodinám, 16 rokov vydávame noviny Právo Národa a v tomto roku oslavujeme aj 10 rokov ekologických aktivít v rámci projektu Nebuď sviňa! Súčasťou našich dlhoročných aktivít je aj projekt Vlastenec.sk. Som hrdý na to, že naše občianske hnutie píše úspešný príbeh a ukazuje slovenským vlastencom cestu, ktorou nielen že sa dá ísť, ale je aj potrebné ísť. Pokiaľ ide o zbieranie podpisov, zbieranie pokračuje podľa plánu a osobne ma tešia reakcie normálnych Slovákov, ktorí nám prejavujú dôveru a sympatie v uliciach slovenských miest od Komárna až po Čadcu.

Aký máte pocit zo súčasnej situácie na politickej scéne (či už všeobecne, alebo konkrétne, čo sa týka národných subjektov)?

Situácia je viac ako kritická. V ústavných funkciách sú ľudia, ktorí si neželali samostatné Slovensko. Náš štát nechceli, ale dnes ho okupujú, otravujú slušných občanov našej vlasti svojimi protislovenskými postojmi a snažia sa vytvoriť zo Slovenska multi-kulti štát. Preto zdôrazňujem, aj na tomto mieste, že síce sme pred 25 rokmi vyhrali zápas o vznik nášho štátu, ale dnes je pred nami zápas o charakter Slovenskej republiky. Rozhoduje sa o to, či náš štát budú riadiť aj naďalej darebáci alebo moc prevezmú slovenskí vlastenci a obnovia poriadok a disciplínu na celom území Slovenskej republiky. Pokiaľ ide o národnú scénu. Je pred nami dlhá, tŕnistá cesta komunikácie medzi jednotlivými subjektmi, ktoré sa hlásia s národným hodnotám. Ale zodpovedný politik hľadá spôsoby, nie prekážky. A my v Slovenskom Hnutí Obrody sme zodpovední.

Existujú strany či jednotlivci, ktorí nie sú súčasťou SHO, no spolupracujete s nimi? Respektíve, plánujete s týmito v budúcnosti spoluprácu či rokovania? Sú naopak na národnej scéne aj také, s ktorými si spoluprácu predstaviť nedokážete? Ak áno tak prečo?

V súčasnosti naše hnutie komunikuje a spolupracuje aj s aktivistami, ktorí nie sú členmi SHO, ale prejavili záujem pomáhať správnej veci. Nezatvárame dvere pred nikým, kto má záujem pracovať zodpovedne na spoločných veciach a má seriózny prístup. Čo sa týka strán a jednotlivcov na národnej scéne, sme pripravení komunikovať s každým, kto prejaví záujem a ochotu komunikovať s nami.

Mení sa podľa Vás myslenie a nálada v spoločnosti smerom k zmene? Alebo je to skôr v štádiu postupného uspávania?

Každý z nás si pod pojmom zmena predstavuje niečo iné. Istá časť občanov by chcela zmeny presadiť pokojnou cestou, cestou volieb, ale máme tu aj skupinu spoluobčanov, ktorí po 25 rokoch už neveria zmenám cestou volieb a požadujú zmeny revolučnou cestou. A úlohou zodpovedných aktivistov a politikov je zabezpečiť zmenu tak, aby z toho naša otčina vyšla víťazne a neutrpela zbytočné škrabance. Takže, áno, cítim v spoločnosti silnú túžbu po zmene, ale pri realizácii tejto zmeny musíme používať aj rozum, nie iba emócie.

Aké sú vaše plány, predsavzatia alebo ciele na rok 2018? Chystáte postaviť svojich kandidátov do komunálnych volieb?

Všetky aktivity a plány nášho úspešného hnutia smerujú k jedinému hlavnému cieľu a tým cieľom sú voľby do NR SR, ktoré by sa mali konať v roku 2020. Pokiaľ ide o komunálne voľby, uvidíme ako sa bude situácia vyvíjať a podľa toho sa rozhodneme, či postavíme vlastných kandidátov alebo podporíme kandidátov, ktorí svojím životným príbehom a každodenným skutkami dokazujú, že si dôveru Slovenského Hnutia Obrody zaslúžia.

Rátate s možnosťou pádu vlády a s variantom predčasných volieb?

Myslím si, že predčasné voľby nebudú. Vládne strany sú k sebe, obrazne povedané, prilepené duvilaxom, pretože vedia, že pred nimi sú posledné dva roky tejto vládnej koalície a určite sa neoberú o možnosť optimalizovať štátny rozpočet a eurofondy vo svoj prospech.

Dostala sa ku mne informácia, že Marián Magát zbiera podpisy pre vznik novej strany, ako to vnímate? Myslíte si, na základe doterajších skúseností, že bude s takýmto subjektom možná spolupráca či dokonca jedna kandidátka?

Ak sa Marián Magát rozhodol ísť vlastnou politickou cestou, my to rešpektujeme. V tejto chvíli všetky úvahy o možnej jednotnej kandidátke alebo predvolebnej spolupráci s kýmkoľvek sú veľmi predčasné, ale platí to, čo som už spomínal. Sme pripravení komunikovať s každým, kto prejaví záujem a ochotu komunikovať s nami.

Na záver by som Vás chcel poprosiť o odkaz čitateľom na najbližšie obdobie.

Odporcovia obnovenia slovenskej štátnosti nám vraveli, že ekonomicky neprežijeme. A my sme prežili. Vraveli nám, že do troch mesiacov pôjdeme prosiť Prahu, aby nás vzala späť. A my sme neprosili. Vraveli nám, že za pár rokov Slovenská republika zanikne. A nezanikla. V dejinách národov je dôležitá vôľa, vôľa národa po samostatnej slobodnej existencii, vôľa, ktorá formuje jeho túžbu po štáte a vôľa, ktorá tento štát aktívne napĺňa. A my Slováci sme dokázali, že máme dostatok vôle meniť svet okolo nás. Naša milovaná vlasť Slovenská republika je taká, akí sme my. Ak sme a budeme vajataví, aj Slovenská republika bude vajatavá. Ak budeme apatickí, aj naša vlasť bude apatická. Ale ak budeme svieži, aktívni, dynamickí a jednotní, aj naša vlasť bude svieža, dynamická a jednotná. Osud Slovenskej republiky je v slovenských rukách a my sme pripravení ho aktívne formovať a napĺňať.